Soustředíme se na chov švýcarského hnědého skotu, na plemeno Brown Swiss. Když jsme s farmařením v roce 2010 začínali, seznámili jsme se s tímto plemenem na exkurzi v německém regionu Algäu a hned jsme si ho oblíbili, protože brownswissky jsou hodné, odolné, dlouhověké, přizpůsobí se všem podmínkám… a navíc jsou krásné! Pro podmínky ekologického zemědělství, ve kterém fungujeme, jsou podle našich zkušeností mnohem vhodnější než klasické holštýnky nebo červenostrakatý skot právě pro jejich skvělou adaptaci na proměnlivé podmínky.
V roce 2010 bylo v České republice asi 50 krav tohoto plemene, Farma Struhy se tak hrdě hlásí k tomu, že přispěla k popularizaci brownswissek u nás. Více o plemeni si můžete přečíst na stránkách Českého svazu málopočetných dojných plemen skotu.
Chov mléčných krav v ekologickém zemědělství má svá specifika. Krávy musejí mít možnost volného výběhu a pastvy, v krmné dávce má převažovat naše vlastní krmení a naopak nesmí převažovat koncentrovaná krmiva. I kvůli tomu není v bioprodukci možné dosahovat takové užitkovosti jako v konvenčních chovech, kde koncentrovaná krmiva dosahují i 70 % objemu krmné dávky.
V roce 2022 jsme začali s chovem slepic. Stejně jako naše mléčné výrobky jsou i naše vejce v režimu ekologického zemědělství, tedy BIO.
Naše hejno mělo na začátku 150 nosnic (plemena Sussex a Dominant) a dva kohouty. Slepičky žijí ve volném výběhu za naší stodolou, mají k dispozici oplocený slepičí hájek, ve kterém nacházejí přirozené útočiště a který jim poskytuje stín za horkých dní a zároveň slouží jako ochrana před dravci.
Slepice krmíme vlastním krmivem, jehož zákad tvoří bob polní a pšenice. Vejce prodáváme přímo ze dvora.